Forum dyskusyjne
WWW.ELEKTRODYNKA.TK

Aktualny czas: 12-08-2019, 10:54 AM
 MENU 
    PORTFOLIO     PORTAL FleszTECH     CZAT     Fanpage    Grupa na FB    PaCZaJ TV     ELEKTRODYNKA TV     Wyszukiwarka     FORUM     PORTAL InfoWiedza     FOTKI     MUZYKA     PaCZaJ na TV     Co oferujemy?     FILMY     STREAMY     PLAYLISTY     Zasady korzystania     Forum do druku     Ogłoszenia     Wyszukiwarka globalna     DOWNLOAD     RSS     TAPATALK     KONTAKT    

Witaj! Rejestracja

Super przetwornica! Jako ładowarka do zestawu lark+dysk+dźwiękówka+hub

Ocena wątku:
  • 65 głosów - średnia: 2.77
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Super przetwornica, powerbank do tabletu lark lub smartfona  Big Grin I nie tylko.

Przedstawiam wam kolejną ciekawą rzecz.  Aaa

Ta świetna 6 amperowa przetwornica robi cuda,  można pod nią podłączyć dowolne źródło zasilania i wyprowadzić dowolne zasilanie do wielu urządzeń domowego użytku, dobra jest również do różnych projektów elektronicznych.

PaCZaj TV wita po dłuższej świątecznej przerwie. Big Grin  Bez zbędnego gadania, zapraszam na kolejny filmik, tym razem zaprezentuję wam bardzo ciekawy moduł, bardzo przydatny i bardzo uniwersalny.  Cool

Jest to przetwornica o regulowanym napięciu, oraz niesamowicie wydajna, bo ma aż 6 amper na wyjściu. Przetwornicę tę można napędzać dowolnym źródłem, od akumulatorów ze starych laptopów, przez ogniwa 18650 połączonych szeregowo, po przeróżne zasilacze o dowolnym napięciu w przedziale od 4 do 40 volt.

Przetwornicę możemy sobie tak precyzyjnie regulować, że na jej wyjściu możemy uzyskać napięcie od 1,2 volta do max tylu ile mamy na wejściu czyli nawet do 40 volt.

Co to oznacza?  Mysli

Że tę przetwornicę możemy wykorzystać do zasilania najróżniejszych projektów czy urządzeń, a wydajność prądowa pozwala nam na bardzo wiele.  Aaa

Dla przykładu przetwornicy możemy użyć jako zasilacza uniwersalnego do tabletu, smartfona, elektronicznego pianina (organów), drona (np. w formie stacjonarnej na smyczy, dron może latać nieskończoną ilość godzin podłączony do gniazdka 230 volt Zaskoczony ), możemy też napędzić walkmany, discmany, rożnego rodzaju radia i telewizory przenośne, a nawet zastąpić akumulatory 3,7 volt w telefonach, i innych urządzeniach, po prostu uniwersalna, nawet do różnych projektów gdzie wymagane jest konkretne zasilanie lub jakaś nietypowa wartość (np. 7,5 volta, na przetwornicy możemy sobie ustawić jakie tylko chcemy). 

Możemy przetwornicę wykorzystać nawet jako sterownik paneli solarnych (tych niewielkich) czy też zastosować jako ładowarka rowerowa na dynamo (wymagany układ prostowniczy), możliwości jest naprawdę wiele.  1CRAZY.GIF

Przetwornica jest zbudowana na układzie, XL4015, ma wieloobrotowy potencjometr oraz miernik napięcia dzięki któremu wiemy ile mamy napięcia na wejściu (akumulator, zasilacz) <-> i ile sobie ustawimy na wyjściu gdzie podłączamy urządzenie.

Naprawdę świetna sprawa i idealne urządzenie nawet jako warsztatowy zasilacz.  PROSZE.JPG

Ja swoją przetwornicę wykorzystam głównie jako zasilacz mojego całego zestawu przenośnego, czyli tablet lark, karta dźwiękowa, dysk twardy na USB, myszka, klawiatura, a także spróbuję podłączyć nawet smartfon, przez kolejny hub USB, zwiększając tym samym możliwości tabletu do 8 portów USB. Zobaczycie za chwilę że wszystkie te urządzenia spokojnie obsłuży ta 6 amperowa przetwornica i nawet się nie zmęczy!  Zaskoczony

Jest niesamowicie wydajna, już nie trzeba się martwić oto że tablet podczas intensywnego użytkowania, nie będzie się nam ładował, tutaj nie ma takiej możliwości, dzięki tej przetwornicy która daje realne 6 amper, pozwala nam to na bardzo szybkie naładowanie tabletu oraz smartfona, oraz używanie tych wszystkich urządzeń na raz. Coś wspaniałego.

Jeśli nie wierzycie zobaczcie co robię na filmie, przykładam palec do radiatora przetwornicy, by pokazać wam że nie mam żadnych oparzeń na ręce  Oczy2  a to oznacza że naprawdę jest wydajna, cały zestaw widoczny na filmie nie powinien przekroczyć 3 amper (fabryczna ładowarka nie wyrabia, dysk twardy pstryka a ładowarka strasznie się grzeje), więc wychodzi na to że faktycznie ta przetwornica ma wydajność na poziomie 6 amper, gdyż prawie wcale się nie grzeje, jest tylko bardzo lekkie ciepełko

Naprawdę polecam.  Big Grin

Zapraszam na filmiki:

Prezentacja działania jako zasilacz do zestawu lark+dysk+karta dźwiękowa+smartfon

Zasilanie przetwornicy i zestawu lark przy pomocy dowolnego zasilacza 12 volt, 2 amper

Zastosowanie przetwornicy jako powerbank do smartfona

Odpowiedz
Jako ciekawostkę dodam że akumulator przedstawiony w filmie ładuję przy pomocy zasilacza 12 volt, 2 amper, podłączam go pod te same styki z których pobieram prąd z aku.

Odpowiedz
Przetwornica jest do zakupienia w tym sklepie (sprzedaż wysyłkowa również):

http://nowyelektronik.pl/index.php?id_pr...er=product

Dane szczegółowe:

Odpowiedz
(12-30-2016, 07:48 PM)Paczaj napisał(a): Jako ciekawostkę dodam że akumulator przedstawiony w filmie ładuję przy pomocy zasilacza 12 volt, 2 amper
A skąd wiesz kiedy akumulator będzie naładowany do końca?I tak przy okazji opisz jak zrobiłeś ten akumulator.
Bardzo ciekawa ta przetwornica za niewielkie pieniądze i niedługo zawita u mnieSmile
Odpowiedz
(12-30-2016, 09:24 PM)Mayster22 napisał(a): A z kąt wiesz kiedy akumulator będzie naładowany do końca?

Bo każdy akumulator z laptopa ma wbudowany kontroler (płytkę z układami scalonymi) tak samo ma się sprawa z akumulatorami ze smartfonów i telefonów i wielu innych urządzeń, wszystkie one jak z nich zedrzesz papierową osłonę z napisami mają tam malutki układzik scalony, a w akumulatorach laptopowych pod plastikową obudową na zatrzaski (czasem zaklejoną klejem) jest duża płytka z paroma układami, które zabezpieczają pakiety ogniw 18650 połączone po 2 równolegle i potem po 3 szeregowo - nad ładowaniem każdego z pakietów czuwa ten wewnętrzny układ, który ma również czujniki temperatury każdego pakietu ogniw. Rozbierz dowolny akumulator z laptopa to się przekonasz, tylko uważaj, po odłączeniu ogniw od elektroniki, elektronika wysiada na zawsze.  Aaa

Akumulator jak zrobiłem? Nie zrobiłem! To jest gotowy akumulator z laptopa Toshiba,  w każdym laptopie jest przecież taki lub podobny albo podłużny akumulator - jest to kawał takiej bryły i każdy ma w sobie elektronikę.

Tyle tylko że w moim wyprowadziłem główną linię zasilania (2 końcowe piny akumulatora i przylutowałem gniazdo zaciskowe głośnikowe, takiego typu: http://nowyelektronik.pl/index.php?id_pr...er=product

i już.

Zasilacz i elementy ze szrotu  Big Grin jak to się mówi recykling. Materiały wielokrotnego użytku jak u Mac Gyvera Lenny Face
Odpowiedz
(12-30-2016, 10:09 PM)Paczaj napisał(a): Bo każdy akumulator z laptopa ma wbudowany kontroler
Ok,wszystko się zgadza tylko zazwyczaj masz diody np w laptopie które określają że aku jest już naładowany.W twoim projekcie nie widziałem żadnej diody czy kontrolki i dlatego pytałem.Pewnie np po 1,5h ładowania sprawdziłeś miernikiem stan naładowania i wiesz teraz w jakim czasie ładuje się twój aku.Dobrze myślę?
(12-30-2016, 10:09 PM)Paczaj napisał(a): Akumulator jak zrobiłem? Nie zrobiłem! To jest gotowy akumulator z laptopa Toshiba
Takich jeszcze nie widziałem
Odpowiedz
(12-31-2016, 01:25 PM)Mayster22 napisał(a): zazwyczaj masz diody np w laptopie które określają że aku jest już naładowany.W twoim projekcie nie widziałem żadnej diody czy kontrolki

Każdy akumulator montowany w laptopie oprócz zestawu ogniw ma też płytkę z elektroniką, która chroni wszystkie ogniwa przed głębokim rozładowaniem i przeładowaniem, monitorowana jest także temperatura ogniw, by zapobiegać ich przegrzaniu (np. w trakcie ładowania). 

Z kolei programowy sterownik w systemie windows (lub innym) to już inna sprawa  Zaskoczony  zazwyczaj dane są też pobierane z innych pinów akumulatora ale to zwykłe dane i programowe sterowanie akumulatorem z poziomu systemu (dlatego czasem chrzani się ładowanie w systemie). Ale to nie oznacza że fizycznie akumulator nie ma zabezpieczeń, tym zabezpieczeniem jest elektronika w każdym takim akumulatorze:

Takie płytki są w każdym akumulatorze, nawet tym smartfonowym, bywa że w tanich chińskich urządzeniach typu wideorejestratory albo odtwarzacze MP3 akumulatorki nie posiadają takich zabezpieczeń! ale to skrajne przypadki patologii  Lenny Face 

Zazwyczaj przy każdym aku są takie płytki z układami scalonymi:

Tutaj ich schemat (widać że każde ogniwo kontrolowane jest oddzielnie i oddzielnie jest ładowane/rozładowywane):

(12-31-2016, 01:25 PM)Mayster22 napisał(a): Takich jeszcze nie widziałem

Big Grin
Obecnie bywają tylko podłużne ale w starszych laptopach i tych retro, bywały różne kształty:
https://www.google.pl/search?q=akumulato...80&bih=918
w tym moim pinów nie widzisz bo są zaklejone klejem na gorąco i taśmą izolacyjną, wyprowadzone są tylko 2 złącza na zacisk.  Big Grin
Odpowiedz
Ten mój aku to model Toshiba pa3285u

https://www.google.pl/search?q=toshiba+p...80&bih=918
Odpowiedz
Paczaj czy to na allegro będzie działać na tej samej zasadzie?
http://allegro.pl/przetwornica-dc-dc-xl4...72673.html
Odpowiedz
(01-04-2017, 03:03 AM)Gość napisał(a): Paczaj czy to na allegro będzie działać na tej samej zasadzie?
http://allegro.pl/przetwornica-dc-dc-xl4...72673.html

Według zdjęcia to jest dokładnie to samo Usmieszek Tylko że tutaj wbudowali jeszcze dodatkowy przycisk -  wyłącznik woltomierza.  Big Grin I coś opis nie jest taki jak powinien bo pisze 5 amper a powinno być 6  Icon_rolleyes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości