Elektrodynka

Pełna wersja: Lark Ultimate - problemy z dyskiem [7 giga], sporo przypadków
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dostałem już kilka takich pytań na maila  Mysli

Dziwne to bardzo ale ludziom się takie coś wydarza że za którymś razem instalacja windows nie chce się już uruchomić bo podczas tworzenia partycji nie ma wymaganego miejsca czyli 14 giga ale tylko 7  Aaa

[attachment=1649]

Ja nie potrafię pomóc niestety  Mysli
Domyślam się że chodzi o usterkę dysku (bad sectory)

Ale ciekawi mnie jedno, bo 7,2 giga to połowa z 14,4 dostępnych normalnie  Zaskoczony czyli mam zagadkę do rozwiązania czy być może jest tak że dysk tabletu to są te 2 kości obok procesora ? po 7,2 giga  dla każdej ?  :Mysli
zawsze myślałem że dysk to ta pojedyncza kość obok wyjścia HDMI  Mysli a RAM znajduje się pod blaszką - 2 kości po 512 mega - bo to logiczne  Icon_rolleyes

Ciekawa sprawa  Mysli 
wychodzi na to że jest na odwrót i pada jedna z kości dysku  Oczy2

[attachment=1650]
Ja mam ten sam problem, już uwalone 2 tablety cavion base 8 ms. Ciekawostka jest taka, że android normalnie widzi partycje  Sad
Za wszelkie propozycje pomysłów rozwiązania problemu z góry dziękuję.   Excellent
(02-19-2019, 05:26 PM)wojciech789 napisał(a): [ -> ]Ja mam ten sam problem, już uwalone 2 tablety cavion base 8 ms. Ciekawostka jest taka, że android normalnie widzi partycje  Sad
Za wszelkie propozycje pomysłów rozwiązania problemu z góry dziękuję.   Excellent

A to bardzo istotne co powiedziałeś  Uuuuu skoro android widzi normalnie partycje, to znaczy że to tylko problem z systemem plików  Yyy a jeśli tak to można by to było naprawić przy pomocy wskazówek z PaCZaj TV, czyli uruchomienie specjalnego systemu "Windows10 liveUSB" wprost z USB:

https://flesztech.blogspot.com/2016/06/d...szego.html

i naprawdę dysku w tablecie programem "MiniTool Partition Wizard"

Mmm

niestety mało kto to potrafi, a ja osobiście nie spotkałem się jeszcze z taką usterką w tablecie by to w praktyce przetestować  Taa
Na lark i7 i pamieci koło hdmi pisze nazwa(FORESEE) i numer po której być może można namierzyć parametry kości pamieci a także rozmiar jest 16g kość jest jedna pamieci(i na logike 2 kości pamieci to by zbyt wiele problemów powodowało z wydajnością i jest nieopłacalne zbyt duży koszt produkcji)

SKORO android widzi a android to linux to najłatwiej uruchomić takiego np.linux mint z pendrive w wersji live i zobaczyć jak będzie widział pamieć (wartało by też mieć patrycje bo nieprzydzieloną pamieć może nie zauważyć)
W linux mint jest taki program gparted i tutaj należało by sprawdzić jak ta pamieć wyglada czy jest np. Patrycja 7gb a reszta to nieprzydzielone miejsce czy może jest jakaś patrycja o dziwnym formacie w tedy porównać flagi (boot,esp itd) do zdrowej i zmienić czy może pokazuje drugi dysk w tym przypadku też flagi trzeba sprawdzić.
Gparted też można pobrać jako system live ale to raczej dla ludzi co wiedzą co chcą zrobić

Ciekawe skąd ten problem się bierze bo ja nigdy go nie miałem chodź eksprementowałem z różnymi rzeczami.
Czy czasem nie wystepuje po próbie powrotu z linux bo może on dzieli dysk na patrycje niewidoczne dla instalatora windows 10 najnowszej konfiguracji nie zdziwił bym się bo windows 10 to porażka
Spróbuje tych dwóch opcji co polecanie tzn. windows pe 10 i ten gparted. Zobaczymy co się uda zrobić, będę was informował na bieżąco ;Wink Dodatkowe pomysły mile widziane, bo tablet mi służył do diagnostyki auta ( vcds )
sprawa chyba została wyjaśniona na naszej grupie, pada kość pamięci eMMC  Uuuuu Icon_rolleyes

https://ripitapart.com/2018/02/25/emmc-a...mc-storage
Dziwi troche że nie ma tematów o padającej pamieci emmc i użyciu zawansowanych narzędzi na linux. Bo jednak przed lutowaniem i wymianie pamieci to ja raczej bym w pierszej kolejności próbował bym programów do naprawy bad sector
Ale tu też trzeba by było użyć takiego programu żeby nie zepsuć całkiem dysku emmc chyba że ktoś jest nastawiony na lutowanie ale przed tym należało by zgromadzić aktualną widze o programach do napraw bad sectorów na linux bo dużo jest przestarzałych i np na hdd dyskach działają a ssd psują , z emmc to samo może być.
Najlepiej bedzie popytać na forach o linux ludzi co w tym siedzą na codzień i wtedy ogarnąć temat.
Druga sprawa to zero informacji na temat tego uszkodzenia emmc.
Ogólnie jak będe miał czas w weekend to posprawdzam programy do diagnostki na zdrowym tablecie i może znajde program który da podstawowe informacje który dostarczy wszystkich potrzebnych informacji żeby potem dobrać metode do próby naprawy.
Jednak to tak na oko bo ja nie mam uszkodzonej pamieci wiec nie przetestuje i nie zaryzkuje i też musze troche ogarnać temat żeby podać jakaś metode która być może zadziała a jak nie to nie zepsuje całkiem dysku
Ale tutaj też może nie pamięć emmc jest winna jest też druga opcja jest to błąd wystepujący na tych tanich procesorach bay trial i cherry trial.
W przyczyna takiego odczytu emmc 7gb może być nawet rozładowanie bateri i nagłe wyłaczenie tableta(oczywiście nie wszystkie tak mają ale może się trafić)
Zauważmy że mam drugiego lark i7 i traci sterowniki uefi i flash biosu tylko pomaga więc i to jest możliwe 

Tutaj informacje jak to wygląda i to zmienia sytuacje bo trzeba zrobić dokładne rozeznanie sprawy to trzeba przemyśleć jak to zrobić i jak to głeboki problem
https://techtablets.com/forum/topic/plea...post-48604

Ciekawe czy wystarczy kopia biosu żeby to zrestartować czy może musi być ze zdrowego tabletu
I też zrobić diagnostyke dysku emmc bo może jest sprawny tylko kontroler myli wielkości w tym przypadku to trzeba pomyśleć
(02-22-2019, 01:10 PM)Dzazek 102 napisał(a): [ -> ]Ale tu też trzeba by było użyć takiego programu żeby nie zepsuć całkiem dysku emmc chyba że ktoś jest nastawiony na lutowanie ale przed tym należało by zgromadzić aktualną widze o programach do napraw bad sectorów na linux bo dużo jest przestarzałych i np na hdd dyskach działają a ssd psują , z emmc to samo może być.
Najlepiej bedzie popytać na forach o linux ludzi co w tym siedzą na codzień i wtedy ogarnąć temat.

Chyba nic nie da rady zrobić, sprawa jest oczywista

Icon_rolleyes

[attachment=1918]
https://techtablets.com/forum/topic/plea...post-48604

Przeczytajcie ogólnie na tabletach chuwi też sie ten problem pojawił tylko tam bios wydali specjalny z poprawką. Nie mam pojecia dlaczego instalator windows 10 takie coś wywołuje.
Ogólnie w linku wyżej jest zasada działania tego problemu cytuje z google traselator.
,,W końcu doszedłem do wniosku, że problem z brakującą eMMC to kwestia pół sprzętu / oprogramowania. 
Głównym powodem jest nieprawidłowe zachowanie tak zwanego sterownika kontrolera hosta MMC sdhci-acpi (jądro: drivers / mmc / host / sdhci-acpi.c) 
Kontroler hosta MMC służy jako bufor operacyjny między NAND flash a procesorem hosta. Czasami zdarza się, że "przykleja się" w niewłaściwym stanie, co powoduje nieprawidłowe operacje we / wy. 
W tym przypadku z Tbook 10 podaje niepoprawne informacje wyjściowe o fizycznym rozmiarze pamięci NAND do BIOS, kiedy system się uruchamia. Daje to BIOSowi fizycznemu rozmiar pamięci flash NAND o wielkości 8 GB nieprzydzielonej pamięci zamiast 64 GB, a także uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie eMMC przez BIOS. 
Oto dlaczego: 
- UEFI nie może wykryć eMMC
- map -r w EFI Shell nie wyświetla żadnego urządzenia mmcblk acpi 
- podczas próby zainstalowania oryginalnego (nie costomized) Windows 10 z bootowalnego USB WINPE pokazuje tylko 8 GB nieprzydzielonej pamięci 
Ten problem został rozpoznany przez firmę Intel z jej platformą BayTrail a teraz z platformą CherryTrail. 
Ale sytuacja nie jest tak zła, jak się wydaje.Istnieje kilka metod przywrócenia kontrolera MMC do stanu normalnego. 
Są to metody miękkiego resetowania i twardego resetowania. Mówiąc o miękkich metodach resetowania, wszyscy oni zajmują się programowaniem jądra i jest wiele łatek, ale w ogóle nie znam jądra. 
Uprzejmie proszę kogoś, kto ma odpowiednią wiedzę, aby doradzić mi, jak wykonać twardy / miękki reset kontrolera interfejsu MMC.

PS FYI (pobrane z innego forum): 
eMMC to skrót do wbudowanych MMC. 
MMC był standardem, który pojawił się przed wynalezieniem standardu SD. 
Po prostu Google dla kart MMC i kart SD, a zauważysz, że MMC mają dodatkowe połączenia. 
Ponieważ prawie nikt nie korzystał z tych dodatkowych sygnałów, SD stał się coraz bardziej standardem, ponieważ był tańszy i łatwiejszy w użyciu (mniej linii sygnałowych). 
Tak więc 3ds eMMC to w zasadzie karta MMC w obudowie chipowej. Oznacza to, że musi on być połączony jako karta MMC. 
Chipy Nand używane w chipie nie są bezpośrednio dostępne. Sterownik MMC służy do połączenia. 
Buty 3ds z eMMC. Mówiłem tylko, że 3ds może mieć również opcję uruchamiania z karty SD.
Zwykle ta druga opcja rozruchu służy do odzyskiwania i może na przykład być używana do początkowego programowania eMMC.

Tak więc kontroler eMMC nie zawiera skryptów. Zwykle jest to mały procesor ramienia, który po prostu dba o interfejs między 
protokołem MMC a układami pamięci flash. Cegły bramy zostały spowodowane przez celowe zablokowanie eMMC. 
Metody tego są wyraźnie udokumentowane w protokole MMC. Są one przeznaczone do ochrony zawartości urządzenia.

Tak więc, gdy eMMC jest zablokowana lub nand zawartość jest uszkodzona, jeśli możesz uruchomić program 3ds z innego urządzenia, możesz cofnąć problem eMMC. 
Sterownik nie jest wygaszony. Jest po prostu w stanie zablokowanym, który wymaga klucza do powrotu do normalnego stanu. 
Zastosowana metoda odzyskiwania nazywa się "wymazanie siły". Pozwala ona na usunięcie blokady bez hasła, ale powoduje wymazanie urządzenia, tak że jego poprzednia chroniona zawartość zniknęła.``

Ktoś pisał że android widzi dysk normalnie a to dlatego że linux ma poprawke w jądrze 
To nie jest standardowa sytuacja że byle czym sie to naprawi 

Ale tutaj też trzeba wziaść fakt że to że linux widzi dysk normalnie nie znaczy że się da edytować tabele patrycji 
Bo jeśli rzeczywświście winny jest kontroler hosta eMMC to na nic bo znowu wczyta 8gb a z pod windows nic się nie zrobi bo wczyta z biosu kontroler i blokuje przed zapisem
W terori pasuje sprawdzić czy o to chodzi z tą pamiecią emmc np mmc-utils 
I w teri jak się potwierdzi brak uszkodzeń bloków to reset bios lub wgranie biosu ze zdrowego tableta bo od producenta raczej go nie uzyskamy
Stron: 1 2
www.000webhost.com